תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > החיים עצמם > 9 ההוצאות שנוטות להישכח בקניית דירה

9 ההוצאות שנוטות להישכח בקניית דירה

קניית דירה היא עסק יקר שאף פעם לא מסתכם בעלות הדירה בלבד. חישוב עלות הדירה ללא ההוצאות אלה עלול ליצור בעיה כלכלית לא פשוטה וקושי במציאת מקורות מימון. אז מה עושים? מחשבים את קניית הדירה נכון בעזרת הכתבה הבאה

קניית דירה

אין ספק שעלות הדירה היא ההוצאה הגדולה ביותר בקניית דירה, אלא שקניית דירה כרוכה בהוצאות נוספות רבות שלא את כולן זוכרים לחשב כי הן נתפסות כקטנות ביחס לרכישת הדירה עצמה. הוצאות "קטנות" הן אולי קטנות בפני עצמן, אך כשהן מצטברות הן עלולות להפוך להוצאה כבדה מאוד. מחיר הדירה בפועל רחוק, מרחק כמה עשרות אלפי שקלים אם להיות מדויקים, מעלות הדירה עצמה. אם לא מחשבים את כל ההוצאות האלה בזמן נותרים ללא מקורות מימון ועם צורך למצוא מקורות מימון חלופיים בתקופה שהיא ממילא לחוצה כלכלית, פיזית ורגשית.

הדרך לקנות דירה נכון ומבלי לפגוע בהתנהלות הפיננסית היא לחשב את כל ההוצאות לפני קניית הדירה ולתכנן נכון את מקורות המימון. ההסתמכות על מחיר הדירה כפי שהוא נקוב בחוזה היא טעות חמורה שיכולה לפגוע לנו בכיס. לפני קניית הדירה ולפני הפניה ללקיחת משכנתא או הלוואה כדאי להבין את כלל ההוצאות הצפויות ולא לקחת בחשבון רק את עלות הדירה. אספנו עבורכם את ההוצאות הגדולות שיש לחשב, לכם נותר לפתוח גיליון נתונים ולהתחיל לחשב.

ההוצאות שחשוב לקחת בחשבון מלבד מחיר הדירה הנקוב בחוזה – לגזור ולשמור:

1. עלויות קבלן במקרה של דירה מקבלן

  • שכר טרחת עורך דינו של הקבלן: במקרה של דירה מקבלן מחיר הדירה על הנייר, כלומר בחוזה, אינו המחיר האחרון. לרוב הקבלן ישית את הוצאות עורך הדין על הקונים, למרות שאינו מייצג אותם, והוא נוסף על עורך דין שלהם. העלות של עורך הדין נעה בין 0.5%-2%, אך לא יותר מ-5,000 שקלים ככל שמדובר בשכר הטרחה של עורך הדין של היזם/הקבלן.
  • עלות: שדרוג, שיפוצים ותוספות: קשה להעריך את העלות של סעיף זה, אך לתוכו נכנסים שינויים כמו: תוספות שקעי החשמל, שדרוג רצפות, הרחבת מטבח, שינוי חלוקה פנימית וכיוצא באלה, לא פעם סעיף זה מגיע לעשרות אלפי שקלים.
  • תכירו – מדד תשומות הבניה: מדד תשומות הבניה הוא כלי לחישוב השינויים במחירי בניית הדירות המתרחשים בפועל מיום חתימת החוזה ועד קבלת הדירה, מה שעלול לארוך כמה שנים. מחיר דירה מקבלן מוצמד למדד זה כדי לגלם את הסיכון הנובע משינויים במחירים והעלות שלו מושתתת על הקונים. גם סעיף זה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, עד 1% מערך הדירה.
זוג יושב על ספה

2. עלויות נלוות בקניית דירה יד שניה

מתווך – בדרך כלל עלות עמלת התיווך עומדת על כ-2% מערך הדירה, אך ניתן להתמקח על גובה העמלה עם המתווך, רצוי עוד לפני שרואים אותה.
שיפוצים – בין אם שיפוץ קטן או גדול, שווה להסתמך על הצעות מחיר של בעלי מקצוע כדי לחשב עלויות ולקחת אותן בחשבון.

3. בדיקה הנדסית

גם כשהכל נראה נפלא ובעלי הדירה אמינים, וגם אם קניתם את הדירה מקבלן, הדירה היא נכס יקר וכדי להימנע מעוגמת נפש חשוב לערוך בדיקה הנדסית לדירה בטרם חתימה על חוזה במקרה של דירה מיד שניה ולפני מסירת המפתחות במקרה של קניית דירה מקבלן. עלות הבדיקה ההנדסית מגיעה לכמה אלפי שקלים אך אם יש בעיות בדירה שבהן לא הבחנתם, ניתן להתמקח עם בעלי הדירה על המחיר ואם יש בעיות יסודיות בדירה, אז טוב שגיליתם לפני הקניה. במקרה של דירה מקבלן, הוא מחויב לפתור את הבעיות שהעלתה הבדיקה וטוב לגלות אותן בסמוך לכניסה ולא אחרי.

4. ביורוקרטיה

ייעוץ משפטי רצוי בקניית דירה, עלות עורך הדין הוא בדרך כלל סביב החצי אחוז מערך הדירה.
רישום בטאבו – בדיקה מקדימה ברשות המקרקעין חשובה בטרם קניית הדירה. אחרי חתימת החוזה יש לרשום הערת אזהרה כדי למנוע מבעל הנכס לבצע עוד עסקה וחשוב לזכור להעביר את הנכס על שמכם בטאבו.
רישום ברשם המשכונות – במקרה של משכנתא.
נוטריון – לאימות שטרות המשכנתא.

לקיחת משכנתא

5. מס רכישה

מס רכישה הוא מס מדורג שתלוי במחיר הדירה. במקרים מסוימים ניתנים הנחות ופטורים. מס הרכישה יהיה גבוה יותר אם הדירה אינה דירה ראשונה לבי הזוג או אחד מהם. לחישוב מדויק ניתן להיעזר במחשבון מס רכישה של רשות המיסים.

6. עלויות נוספות ומשמעותיות

ייעוץ משכנתא – זו אינה הוצאת חובה, אך רבים בוחרים לקחת מומחה שילווה אותם וגם יחסוך את מרבית הביורוקרטיה וייצור תמהיל פיננסי נכון. העלות הממוצעת נעה בין 3,000 ל-7,000 שקלים.
פתיחת תיק משכנתא – תשלום לגוף המלווה העומד בדרך כלל על כרבע אחוז מסכום המשכנתא.
שמאי – משכנתא מתבססת על דו"ח שמאי שעלותו על מבקש המשכנתא, בממוצע כ-, 1,000 שקלים.

7. הוצאות מעבר

הוצאות מעבר כוללות את עלות העברת הדירה אבל גם את עלות קניית הרהיטים, מוצרי החשמל והובלתם אל הדירה החדשה. לא ניתן לתת כאן אומדן מדויק משום שזה תלוי בצרכים הספציפיים, אולם כל אלה מגיעים לעלות של כמה אלפי שקלים בחישוב מאוד זהיר ומצומצם.

8. ביטוח

אם לקחתם משכנתא אתם חייבים ביטוח, גם ביטוח חיים וגם ביטוח מבנה וכל אחד מהם בעל עלות לא נמוכה. יש להניח שעבור השקט שלכם תבקשו לעשות גם ביטוח תכולה. גם אם תחלקו את התשלום לתשלומים, זה עדיין חלק בלתי נפרד מתקציב הדירה.

9. ספקים

כניסה לדירה זה גם חיבור לספקים, החל מהעירייה, דרך ספקיות גז, שירותי טלוויזיה, אינטרנט וטלפון, ועד תשלומי ועד בית או הזמנת הדברה.

סך ההוצאות "הקטנות" יכול לחצות בקלות את ה-50,000 שקלים ובדרך כלל עוד הרבה יותר וזה אומר שחשוב מאוד להיערך אליו כלכלית ולמצוא את מקורות המימון אליו, אם בהגדלת בקשת המשכנתא, כמובן בהתאם לתנאי הגוף המלווה, ואם בחישוב הלוואה נוספת למימון.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

6 טיפים להתנהלות כלכלית נכונה בשעת המשבר

לא ברור כיצד ומתי משבר הקורונה ייגמר, אבל מעבר לחששות הבריאותיים, החששות הכלכליים לא פחות חמורים. אספנו עבורכם את הטיפים להתנהלות כלכלית נכונה ומונעת – לגזור וליישם עד שנעבור גם את זה

החיים עצמם

קניית רכב 0 ק"מ – מה זה אומר בעצם?

בגדול אופציית רכבי ה-0 ק"מ מאפשרת קניית רכב חדש במחיר זול יותר, אבל מה זה אומר? כל מה שרציתם לשאול על קניית רכבי 0 ק"מ והתביישתם לשאול כי נראה לכם שכולם יודעים מה זה

החיים עצמם

6 טיפים לצמצום הוצאות הרכב

אחת מההוצאות הכבדות בחודש היא הרכב ואם נדמה לכם שלא ניתן להוזיל אותה, כדאי לכם לקרוא את הכתבה הבאה, כי מסתבר שאפשר ואפילו די בקלות בעזרת הטיפים הבאים

החיים עצמם

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה