תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > החיים עצמם > דמי כיס לילדים – הדרך לחינוך פיננסי מגיל צעיר

דמי כיס לילדים – הדרך לחינוך פיננסי מגיל צעיר

דמי כיס הם לא משחק ילדים אלא כלי חשוב לרכישת הרגלים פיננסיים חיוניים כמו חיסכון והתנהגות צרכנית נבונה. מתי מתחילים לתת דמי כיס? כמה? ומה חשוב לדעת?

חלק מהתפקיד שלנו כהורים הוא במתן כלים שיעזרו להם בעתיד כבוגרים. "כישורי חיים" אינם רק מקצוע שנלמד בבית הספר, אלא הרגלים שנרכשים בבית בחיי היומיום – מניקיונות, בישולים ומטלות ביתיות ועד קניות בסופר, התנהלות צרכנית, אחריות אישית והבנה פיננסית. דמי כיס הם אחד הכלים החשובים שיש לנו כהורים כדי להכשיר אותם לאורח חיים פיננסי מאוזן. לכן, לפני שאנחנו מתחילים לתת להם דמי כיס, חשוב שנכין שיעורי בית.

לפני שמתחילים עם דמי כיס

ההתנהלות הכלכלית של הילדים שלנו בבגרותם היא גם פרי של הדוגמא שאנחנו נותנים ושל ההרגלים שנתנו להם כילדים. זאת אומרת שהצלחתם הכלכלית תלויה במידה רבה במה שאפשר לקרוא לו 'חינוך כלכלי'. את זרעי החינוך הכלכלי מתחילים לטמון בתוך חיי היומיום עוד לפני שמתחילים במתן דמי כיס. זה מתחיל בדוגמא אישית, הכנת רשימות לסופר, הסבר מה קונים ומה לא וממשיך בהצבת גבולות ברורה, למשל לדעת לעמוד על ה"לא" שלנו בכל הקשור לקניות, בעיקר המיותרות.

שילוב הילדים בחיי היומיום מגיל צעיר חשוב, לכן, ובניגוד לעצות הפוכות, יציאה לקניות מגיל צעיר היא יתרון שמלמד אותם צרכנות נבונה ובתנאי שלא נשנה הרגלים בשל הצטרפותם לקניות. בעזרת הסברים כמו: העדפה של מוצר אחד ולא אחר, משמעות של מותגים, חישובים של מחיר מול משקל ואפילו ההתלבטות מול פיתויים הם זרעי התנהלות צרכנית נבונה בעידן של מסחריות ושפע. בעזרת הסברים על מטבעות, שטרות או אפילו כרטיסי אשראי, אנחנו נותנים להם עוד בסיס להבנת המושג האמורפי הזה – "כסף".

דמי כיס לילדים

למה צריך בכלל דמי כיס?

"דמי כיס" נשמעים קצת כמו מושג אנכרוניסטי, אבל הם רלוונטיים מאי פעם. דמי כיס הם סכום כסף שניתן, אחת לשבוע או לחודש, לשימושם האישי של הילדים. אם דמי כיס מכילים אלמנט של "הוצאות" קבועות לא מומלץ לחשב דמי כיס לפי עלות ההוצאות בלבד, נניח נסיעות, אלא להשאיר רכיב של כסף שנועד כולו לילדים ונתון לשיקול דעתם, כמובן בפיקוח הורי בהתאם לגיל. חומר למחשבה: בעידן של פיתויים צרכניים, ניהול דמי כיס מסייע בפיתוח אחריות אישית. הילד רוצה לקנות עכשיו את המשחק בחנות? תזכירו לו שאם יחסוך לאורך כמה חודשים, יוכל לקנות את המשחק החדש והשווה יותר, וכך תלמדו אותו תעדוף ודחיית סיפוקים ותקנו לא את היכולת לחסוך.

מתי מתחילים לתת דמי כיס?

התשובה לשאלה הזו תלויה במספר משתנים. מרבית המומחים טוענים כי יש להתחיל בגיל צעיר אך לא צעיר מדי, לכן הגיל המומלץ להתחיל לתת דמי כיס הוא עם הכניסה לבית הספר. בסביבות גיל 6 כבר יש לילדים הבנה במספרים ובפעולות חשבון בסיסיות של חיבור וחיסור. חומר למחשבה: כל ילד מתקדם אחרת בהבנה בסיסית של כישורי חשבון, לכן מומלץ להתחיל עם ניהול דמי כיס רק כאשר לילד נוח עם עולם המספרים ופעולות הבסיס.

כמה דמי כיס לתת לילדים

כמה דמי כיס לתת לילדים?

התשובה משתנה בהתאם לגיל, לצרכים, ליעדי דמי הכיס ולתפיסה הכוללת של המשפחה. בגיל צעיר מומלץ להתחיל עם סכומים קטנים, נניח 3-5 שקלים בשבוע. כל שנה מומלץ להגדיל מעט את הסכום ב-2-3 שקלים בהתאם ליכולת הכלכלית שלנו, אבל כדי שכל העלאה תלווה בשיחה שגם מסבירה את העלאה. צריך לזכור שלכל גיל הצרכים שלו והרעיון הוא שהעצמאות הכלכלית שלהם תלך ותשתכלל והפיקוח שלנו ילך וירד. עם בני נוער המצב שונה, דמי כיס לנוער כוללים גם בילויים ואם התקציב אינו מספיק, יש לחשוב על פתרונות יצירתיים אבל לא בהכרח על הגדלת המסגרת והחל מגיל 15 מומלץ לחשוב על עבודות בחופשים כתוספת לתזרים המזומנים.  חומר למחשבה: למרות שמגוון קופות החיסכון עצום, לקופה הראשונה מומלץ לבחור דווקא בצנצנת שקופה כדי שהילד יוכל לראות בעיניים את התקדמות החיסכון.

איך מתחילים לתת דמי כיס נכון?

לפני שמתחילים לתת דמי כיס מומלץ לנהל שיחה עם הילד, לתת לו להרגיש שהוא גדול ובשל לצעד ולהסביר לו את המשמעויות ואיך זה עומד להתנהל. לקבוע יחד אם דמי הכיס ניתנים אחת לשבוע או לחודש ולקבוע תאריך, או יום, קבוע למתן דמי הכיס – עמידה בזמנים חשובה להטמעה של חשיבות הנושא. בהתחלה הפיקוח שלנו, ההורים, הדוק יותר, מה שאומר שצריך להסביר לילדים שאנחנו היועצים הכלכליים שלהם והחלטות נעשות יחד. כך נלמד אותם איך להתנהל עצמאית נכון ככל שהאחריות תועבר אליהם. חומר למחשבה: איך מלמדים אותם להתנהל נכון פיננסית? הכי טבעי להתחיל עם ניהול פנקס שמסכם הוצאות והכנסות עם כל שינוי או רכישה, בהתחלה ברישום וחישוב שלנו ולאט לאט הם יתרגלו לעשות את זה לבד.

מה קורה אם דמי הכיס לא מספיקים?

אם דמי הכיס לא מספיקים זה בדרך כלל בגלל אחת משתי סיבות: דמי הכיס נמוכים מדי או שלילד יש בעיית בזבוזים והוא מנהל לא נכון את הכסף. איך יודעים? הילד לא מפסיק להתלונן ואז צריך לבדוק את הנושא, לברר על מה הוא מוציא. אם ההוצאות הגיוניות ויש אפשרות הרי שדמי הכיס מצריכים עדכון, אם לא זה הזמן לשיחה הורית ולקביעת יעדים לחיסכון ואולי אף לחזור לפיקוח קצת יותר הדוק. חומר למחשבה: הבקרה ההורית שלנו מאפשרת לשים לב להרגלי צרכנות לא נבונים, ככל שיבינו בגיל צעיר יותר את המשמעות של התנהלות במסגרת תקציב, כך הסיכויים שיתנהלו פיננסית נכון כמבוגרים גבוהים יותר.

האם להתנות דמי כיס במטלות?

ההחלטה להתנות דמי כיס במטלות תלויה בגישה ההורית. עקרונית לא מומלץ להתנות דמי כיס והסיבה פשוטה דמי הכיס הם התנסות חשובה לילד והדרך שלנו ללמד אותו להתנהל נכון. מה שאפשר לעשות זה להציע תשלום עבור מטלות שממילא הייתם משלמים עבורן למישהו אחר, כמו שטיפת רכב או גיזום הדשא. חומר למחשבה: דמי הכיס הם בסיס חיוני להתפתחות ההבנה הכלכלית מגיל צעיר ולכן חשוב שנזכור שהדוגמא האישית שלנו תלווה אותם כבוגרים.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

7 הטיפים לנסיעה באוטו עם הילדים

הדרך לחופשה לא פחות חשובה מהחופשה, בטח עם הילדים. כדי לצמצם את הריבים, העצבים ושאלות "מתי מגיעים", אספנו את הטיפים להעביר את הנסיעה בכיף: לגזור ולשמור

החיים עצמם

6 טיפים להתנהלות כלכלית נכונה בשעת המשבר

לא ברור כיצד ומתי משבר הקורונה ייגמר, אבל מעבר לחששות הבריאותיים, החששות הכלכליים לא פחות חמורים. אספנו עבורכם את הטיפים להתנהלות כלכלית נכונה ומונעת – לגזור וליישם עד שנעבור גם את זה

החיים עצמם

קניית רכב 0 ק"מ – מה זה אומר בעצם?

בגדול אופציית רכבי ה-0 ק"מ מאפשרת קניית רכב חדש במחיר זול יותר, אבל מה זה אומר? כל מה שרציתם לשאול על קניית רכבי 0 ק"מ והתביישתם לשאול כי נראה לכם שכולם יודעים מה זה

החיים עצמם

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה