תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים ב - Style > איך לקנות רכב בלי טוטאל לוס לארנק?

איך לקנות רכב בלי טוטאל לוס לארנק?

קניית רכב היא הוצאה גדולה שצריך לנהל בחכמה – מה הקריטריונים החשובים בשאלה "איזה רכב לקנות?" ואיך לממן נכון? שמונה צעדים פשוטים לקניית רכב בדרך הקלה שלא תקרע את הארנק

עד שמגיעים לרגע הזה של ישיבה מאחורי ההגה של הרכב שהרגע קנינו לרוב לוקח לא מעט זמן. על קניית רכב לא מחליטים בבוקר וחוזרים בצהריים לקחת את הילדים עם אוטו חדש. מעבר למובן מאליו שזו הוצאה ענקית ביחס להוצאות השוטפות, זו הוצאה שצריך לתכנן כדי לא למצוא את עצמנו עם אוטו במצב מצוין אבל עם ארנק בטוטאל לוס.

אז איך קונים רכב? בעזרת המדריך המקוצר לקניית הרכב:

1. תקציב – כי צריך להיות ריאליים

דבר ראשון יש להגדיר את גבולות התקציב, כי זה קריטריון חיוני להשלמת עסקה מושכלת. אנחנו נוטים לחשב את ההוצאה החד פעמית של קניית הרכב וזה חשוב, אבל רכב הוא גם הוצאה שוטפת. לכן צריך להבין לא רק מהו הסכום שאנחנו יכולים להקצות לקניית רכב, אלא גם מה הסכום החודשי של הוצאות רכב שבו נוכל לעמוד, שכולל הערכת ממוצע חודשי של תשלומי ביטוחים, רישיונות, דלק ותחזוקה.

2. קובעים דרישות וצרכים מרכב החדש

נכון שהשלב של לבחון מכוניות תכל'ס הוא הכי כיפי, אבל לא כדאי להתחיל אותו לפני שהגדרנו לעצמנו את הצרכים של כל המשתמשים ברכב ויותר מזה – גם תעדפנו אותם. לכן, יש להקדיש מחשבה לצרכים השונים: אורך וסוג הנסיעות, כמה אנשים נוסעים ברכב ומיהם, רכב עיקרי או נוסף, זמן הפקקים, אפשרויות החניה, צריכת דלק, הספק מנוע וכיו"ב. אחרי שהגדרנו את הצרכים, כדאי לסדר אותם בסדר חשיבות – כך נקבל תמונה כללית של הרכב המבוקש.

3. מחקר שוק זה לא מילה גסה

עכשיו כשמסגרת התקציב לקניה ולאחזקה, הקריטריונים וההעדפות ברורים – זה הזמן להצליב את מה שאתם רוצים עם נתונים מאתרי רכב שונים ולהבין איזה רכב כדאי לקנות. המלצות וייעוץ ברכישת רכב זה דבר חשוב, אבל זה גם מאוד סובייקטיבי, לכן מומלץ לקחת אותן בערבון מוגבל. ברגע שהבנו מה הקטגוריה של הרכב, קל לחפש ולהשוות בין הרכבים המתאימים האפשריים – לקרוא ביקורות, להבין את הפופולאריות של הרכב (זה חשוב כשתרצו למכור, לכן חפשו גם בלוחות יד שניה), לראות איזה רכב הכי חסכוני בדלק ולחפש את ההתאמות. לא מגיעים לקניית רכב לפני שמנסים לקבל תמונה כמה שיותר ברורה על הרכב.

4. להבין את אפשרויות מימון הרכב

אנחנו רגילים לחשוב שהדרך הטובה ביותר לקנות רכב היא במימון עצמי כאשר כל ההון הדרוש לקניית המכונית נמצא בידינו. אבל לא רק שבדרך כלל אנחנו זקוקים למקורות מימון כדי להשלים את הרכישה, בין אם של רכב חדש או יד שניה, הצע פתרונות המימון הוא גדול ולפעמים התנאים אטרקטיביים עד כדי כך שמשתלם להשקיע את הכסף ולקחת הלוואה. לכן, גם אם יש לכם את הכסף לבצע את הקנייה, שווה לפעמים לשקול בכל זאת להשתמש במקורות מימון אחרים.

קנייה נכונה של רכב מתחילה בתכנון פיננסי (צילום: Shutterstock by: inewsfoto)

5. להחליט על מקור המימון לקניית רכב

הצע פתרונות המימון השונים לרכבים הוא גדול, ביניהם ניתן למצוא: בנקים, חברות מימון חוץ בנקאיות, יבואני רכב וחברות ליסינג ולכל אחת לרוב יותר ממסלול אחד. אין תשובה חד משמעית לגבי כיצד עדיף לממן, אבל חשוב להתאים כל תכנית ליכולת הכלכלית ולשם כך צריך לדעת מה מציע השוק:

מימון בנקאי לרכב

הלוואה שניתנת על ידי הבנק למטרת קניית רכב, חדש או יד שניה, ובתמורה הרכב עצמו משועבד לבנק עד לפירעון מלא של ההלוואה. ישנם מסלולים שונים שבנקים מציעים להלוואות לרכישת רכב, בכל מסלול התנאים והריביות שונים. ההלוואה ניתנת לכל סוגי הרכבים בכפוף לאישור הבנק.

מימון חוץ בנקאי לרכב

הלוואה לרכב, חדש או יד שניה, הניתנת על ידי חברת מימון שאינה בנק. תנאי ההלוואה משתנים בין חברה לחברה וגם בהלוואות אלה הרכב מהווה ערבון ומשועבד לחברת המימון עד לפירעון מלא של ההלוואה. ההלוואות מאופיינות בגמישות במספר התשלומים ובאורך חיי ההלוואה ולרוב תהליך ההלוואה קצר ומהיר. לעיתים חברות המימון פועלות בשיתוף פעולה עם החברה המוכרת, אם יבואן או חברת ליסינג, ומציעה תנאים משופרים עבור דגמים מסוימים.

איך קונים רכב

ליסינג פרטי /מימוני

ליסינג היא שיטת מימון בה התשלום תמורת הרכב נעשה בתשלום חודשי קבוע בהתאם לתקופת החכירה, לרוב בין 30 ל-36 חודשים. חברת הליסינג מחזיקה בבעלות על הרכב ובתום התקופה ניתן לרכוש את הרכב במחיר ידוע מראש, להחזירו לחברה או לגלגל את התשלומים עבור רכב חדש. בליסינג פרטי לרוב משולמת מקדמה על הרכב בערך של בין 10% ל-30% מערכו של הרכב ועל הטיפולים של הרכב אחראי החוכר. מסלולי המימון בליסינג משתנים מחברה לחברה ומדגם לדגם.

יבואני רכב

יבואני רכב מציעים מסלולים שונים בהתאם למדיניות היבואן וקשה להעריך באופן כללי עסקאות כאלה כי הן תלויות בתנאים הספציפיים. יש יבואנים שמאפשרים טרייד-אין, יש אפשרות להתמקח על המחיר והתנאים ולעיתים מוצעות גם אפשרויות מימון, לרוב באמצעות חברות חוץ-בנקאיות.

ההחלטה על מקור המימון בעלת השלכות על המאזן הפיננסי לתקופת זמן לא קצרה. לכן, ההחלטה על מקור המימון לרכב, עצמי או חיצוני, עדיף שתעשה מראש ותיבחן מחדש לפני הקניה עצמה, בהתאם לתנאים הספציפיים.

6. ידע הוא כוח כשקונים רכב

עכשיו, אחרי שבנינו תקציב, הבנו את אפשרויות המימון וסוג הרכב שאנחנו מחפשים, הגיע הרגע לחפש את הרכב עצמו וזה לא בהכרח יהיה קצר. צריך לקחת נשימה, השלב הזה יכול להיות קצר או ארוך בהתאם לשוק. אבל עם הידע שצברנו, אנחנו יודעים מה אנחנו מחפשים ויכולים לבצע קניה מחושבת וכדאית, גם אם זה ייקח קצת יותר זמן.

7. יגעת ומצאת – תאמין? כן, אבל גם תבדוק

לא תמיד למצוא את הרכב אומר בהכרח שזה הרכב, צריך לבדוק אותו, לשבת בו, לבדוק שוב את המאפיינים שלו. אם התשובה היא כן זה הזמן לבדוק את הכלה. קודם כל נסיעת מבחן, אם הרכב עבר את כל השאלות לגבי התחזוקה הספציפית שלו (ברכב יד שניה), מידת הנוחות ומצבו הכללי, זה הזמן לבדוק את הרכב אצל מכונאי כדי להיות בטוחים שמצאנו את הרכב הבא שלנו. זו לא הוצאה קטנה אבל היא מעניקה ביטחון לפני הוצאה כל כך גדולה.

8. להשיג מימון לרכב ולקבל מפתח

עכשיו יש תקציב, נמצא הרכב והגיע הזמן להחליט לגבי המימון. אחרי שבדקנו את כל האפשרויות והחלטנו על אופן המימון, הגיע הזמן לסגור עסקה. עם התשלום תגיע המכונית, אבל לא לשכוח שצריך גם לדאוג לבעלות, שיהיה במזל!

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

בחר את המומחה

איך לבחור את בעלי המקצוע לשיפוץ? הטיפים היעילים לסינון בעלי מקצוע כדי שהשיפוץ יסתיים טוב כמו קומדיית קיץ קלילה לכל המשפחה ולא כמו סרט אימה עם פרק המשך

חיים ב - Style

ירח דבש לפני שמתחיל הבלאגן

רוצים ליהנות מירח דבש במחיר שפוי, שקט יחסי והרבה אפשרויות? הטיפ הראשון הוא לא לחכות לקיץ ואת שאר חמשת הטיפים לתכנן נכון כלכלית של ירח דבש תוכלו לקרוא ממש כאן

חיים ב - Style

מה חשוב לדעת בקניית דירה מקבלן?

9 הנקודות שחשוב לדעת לפני רכישת דירה מקבלן כדי להיערך נכון לאחת העסקאות הכי גדולות בחיים ולהיות בטוחים שזו לא רק עסקה טובה, אלא גם עסקה טובה ונכונה עבורכם

חיים ב - Style