תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים ב - Style > מה חשוב לדעת בקניית דירה מקבלן?

מה חשוב לדעת בקניית דירה מקבלן?

9 הנקודות שחשוב לדעת לפני רכישת דירה מקבלן כדי להיערך נכון לאחת העסקאות הכי גדולות בחיים ולהיות בטוחים שזו לא רק עסקה טובה, אלא גם עסקה טובה ונכונה עבורכם  

המודל במשרד המכירות מרשים, הקפה מזמין וההדמיה הממוחשבת חלום, איש המכירות מוסיף שהבניה מעל הסטנדרט ועכשיו זה הזמן כי המחירים יעלו והכל כל כך מפתה. אבל רגע, לפני שאתם חותמים על אחת ההוצאות הגדולות בחייכם, מה אתם באמת יודעים לפני שאתם עומדים להתחייב? עסקה יכולה להיות מצוינת אובייקטיבית, אבל עשויה לא להתאים לכם, חשוב להבין את זה בזמן כדי להתנהל פיננסית נכון.

כדי להיות עד כמה שאפשר יותר בטוחים ולצמצם את תנאי אי הוודאות, אספנו את 9 הטיפים שיסייעו לכם להיות בטוחים שזו אכן העסקה בשבילכם:

מי החברה הקבלנית? ועוד כמה שאלות

החברה הקבלנית היא החברה שבונה את הפרויקט בפועל ולכן חשוב לדעת עליה כמה שאפשר יותר פרטים ואיזה מוניטין יש שלה, איך הדירות האחרות בבנייתה, האם היא מתמחה בדירות למגורים ועוד. במקרה שיש יזם חיצוני גם הוא חשוב, כחברה שמשווקת ומוכרת את הדירות, משום שהוא הכתובת לכל עניין עד לקבלת הדירה ולאחריה לאורך תקופת האחריות. הבירור מול נציג המכירות חשוב ולכן בשיחה יש לשאול את כל השאלות האפשריות החל משם האדריכל, מהו בנק מלווה את המיזם, אילו עוד דירות יש בפרויקט וכיו"ב.

בדיקות הכרחיות וליווי משפטי

אי אפשר להדגיש עד כמה ליווי משפטי של עו"ד המתמחה בנדל"ן חשוב. אמנם שכר טרחת עורך הדין בקניית דירה היא עוד הוצאה, אך היא נועדה להגן עליכם. הקפידו בטרם חתימה על כל חוזה או הסכם או זיכרון דברים לבדוק את הבעלות על הקרקע, את היתרי הבניה ומצב שעבוד הקרקע אם קיים. במצב שאין היתר בניה חשוב שההסכם יהיה מותנה בקבלת ההיתר וצריך לקחת בחשבון שעשויים לחול עיכובים בבנייה.

מתי הכי טוב לקנות?

ככל שהשלב מוקדם יותר כך המחיר זול יותר והוא יעלה ככל שהבניה תתקדם ומועד האכלוס יתקרב. לקניה בכל אחד משלבי הבניה יש יתרונות וחסרונות שונים. מצד אחד, ככל שקונים מוקדם יותר כך ניתן להשפיע יותר על עיצוב הדירה ולחסוך בעלויות של שיפוץ במקרה של קניה בשלבים מאוחרים. מצד שני, ככל שהמועד מוקדם יותר יש יותר סיכון שיתרחש אירוע שיעכב או יסכל את הבנייה (כגון אי קבלת ההיתרים הנדרשים וכדומה), ורבים רואים ברכישת דירה בשלבים מאוחרים יותר כעסקה בטוחה יותר. במקרה של קניה בשלב מוקדם מומלץ גם לחשב את העלויות של המגורים הנוכחיים כחלק מהתחשיב.

איך לקנות דירה?

ומה עם התשתיות?

אם יש משהו שמאפיין שכונות חדשות הוא שבתי המגורים מוכנים לפני שכל התשתיות מוקמות בשטח והתוצאה היא תחושה של חיים באתר בניה – זה לא נעים. אמנם הכל יכול להיות מתוכנן בתוכנית בניה העירונית ועם זאת לעיתים חולפות שנים מלוות במאבק תושבים רק כדי להקים גן ילדים או בית ספר, שלא לדבר על טיפת חלב או מתנ"ס. לכן, גם אם על הניר השכונה נראית נפלא, יש לבדוק מה מצב הפיתוח בפועל ומתי אמורות להתחיל עבודות התשתית, אותן אולי לא תמצאו במשרד המכירות אבל בהחלט במחלקת ההנדסה העירונית.

האם השכונה מתאימה עבורכם?

הדירה והפרויקט הם לא הפרמטרים היחידים, חשוב מאוד להבין לפני הקניה מה אופי השכונה, בעיקר בשכונות חדשות. חשוב לנסות לקבל תמונה של הרוכשים הנוספים בפרויקט שלכם ובשכונה בכלל, לבדוק מפגעים כמו: איכות סביבה, איכות אוויר ואנטנות סלולאריות, וגם לבדוק מה מצב התחבורה הציבורית מהשכונה ואל השכונה וכמובן אילו שירותים ניתנים ואילו מוסדות נמצאים כבר בשכונה, מה צפוי עוד ומה יש בקרבת מקום, זה נראה זניח אבל מכולת בשכונה או בקרבתה יכולה למנוע הרבה חוסר נוחות. שירותים קהילתיים ומסחריים הם חלק בלתי נפרד מאיכות החיים. אם הדירה בעיר שאינכם מכירים, זה הזמן ללמוד יותר גם על העיר.

מועד אכלוס? עקב אכילס

מועד האכלוס הוא לרוב נקודת איזון עדינה של מעבר בין דירות וכל יום יכול להיות קריטי. לעיתים היזם או הקבלן מעדיפים שלא להתחייב על זמן אכלוס מדויק כדי לא לעמוד בפני קנס. לכן חשוב מאוד בהתייעצות עם עורך הדין לבטח עד כמה שניתן את מועד האכלוס ואת הסעד שיינתן במקרה של אי עמידה בתנאים.

המפרט? אל תסתפקו ב"מעל הסטנדרט", היכנסו לרזולוציות

יש לברר שהדירה מתאימה לצרכיכם, שכיווני האוויר שלה נוחים וכו', אולם לא פחות חשוב המפרט הטכני. אתם אולי לא אנשי מקצוע ובכל זאת כדאי לעבור על כולו, עד לרמת נקודות החשמל. מפרט טוב יצמצם עלויות של שדרוגים וימנע עלויות שיפוץ. חשוב לזכור שעל הכל לעמוד בתקן, את זה כמובן יש לבדוק שוב לפני קבלת הדירה באמצעות בדיקה הנדסית מקיפה.

דירה חדשה מקבלן

האם יש ערבות בנקאית?

הבטוחה הטובה ביותר על פי חוק מכר היא ערבות בנקאית. אבל כשמדובר בשלב הפריסייל, לרוב עדיין אין ליזם בנק מלווה, כך שאין חשבון ליווי לפרויקט. כדאי לדעת שעל פי חוק המכר, כל עוד אין ערבות בנקאית, מותר ליזם לגבות רק עד 7% מסכום הרכישה. מומלץ לציין בחוזה שאם תוך כמה חודשים לא יתקבל היתר בנייה — העסקה מבוטלת.

הוצאות נלוות ואפשרויות מימון

צריך לזכור שההוצאות סביב קניית הדירה גבוהות ומחיר הדירה אינו מסתכם בעלות הדירה בלבד. לכן מומלץ שמחיר הדירה יהיה נמוך לפחות ב-10% מהתקציב, כדי להימנע מחריגות משמעותיות בהוצאות. במקרה של דירה חדשה יש להוסיף, מלבד תעריף פתיחת תיק והריבית על הקרן המשכנתא, גם עדכוני מדד תשומות הבניה במקרה של קניית דירה על הנייר, מס רכישה, מס שבח, תשלומים נוספים לבנק עבור המשכנתא, ביטוחים, שכר טרחה של עורך דין מטעמכם (כחצי אחוז) וגם שכר טרחה של עורך הדין של היזם, לעיתים יש צורך באדריכל לעיצוב הדירה, שדרוג הדירה כמו: הוספת נקודות חשמל, שדרוג ריצוף או מטבח וכדומה, בדיקה הנדסית, הובלה, ריהוט ואבזור, חיבור לתשתיות כמו גז, חשמל ואינטרנט (שאפשר להשית על הקבלן אם מתמקחים היטב) ולעיתים גם תשלומים לחברת ניהול הבניין אם יש. ניתן גם לממן את ההוצאות האלה, שמסתכמות לסכום נכבד או על ידי חסכונות, או באמצעות הלוואות לכל מטרה הניתנות גם במסגרות בנקאיות וגם חוץ בנקאיות.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

מה חשוב לדעת כשמתכננים חופשה בארץ

החגים הם הזדמנות מצוינת לפסק זמן משפחתי שכולו מנוחה וטיולים ברחבי הארץ. אספנו עבורכם מידע חשוב על סוגי החופשות בארץ כדי שתוכלו לתכנן חופשה ישראלית, משפחתית ומלאה בחוויות

חיים ב - Style

בחר את המומחה

איך לבחור את בעלי המקצוע לשיפוץ? הטיפים היעילים לסינון בעלי מקצוע כדי שהשיפוץ יסתיים טוב כמו קומדיית קיץ קלילה לכל המשפחה ולא כמו סרט אימה עם פרק המשך

חיים ב - Style

ירח דבש לפני שמתחיל הבלאגן

רוצים ליהנות מירח דבש במחיר שפוי, שקט יחסי והרבה אפשרויות? הטיפ הראשון הוא לא לחכות לקיץ ואת שאר חמשת הטיפים לתכנן נכון כלכלית של ירח דבש תוכלו לקרוא ממש כאן

חיים ב - Style

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה