תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים נכון > א-ב להלוואות – מילון ההלוואות השלם

א-ב להלוואות – מילון ההלוואות השלם

עולם ההלוואות מבלבל וההיצע גדול, השאלה הגדולה היא האם צריך הלוואה ואם כן איזו? איך יודעים? קודם כל לומדים – מורה נבוכים מקוצר שכולו מושגי יסוד בהלוואות – לגזור ולשמור

סוגי הלוואות

הצעות הלוואה בכל מקום – בהודעות טקסט, פרסומות ברשת, באפליקציות, בשלטי חוצות – אין יום שעובר בלי שניתקל בהצעות להלוואות. הלוואות בהחלט יכולות להוות פתרון כלכלי, אך הן לא פתרון קסם, אלא רק חלק מתכנית פעולה כלכלית. מה זה אומר? שהלוואה היא כלי כלכלי שיכול לעזור כאשר מתכננים אותו נכון ומבינים את משמעותו והשלכותיו.

כדי שהלוואה תהיה יעילה ותסייע לשיפור המצב הכלכלי כדאי לכם להכיר את סוגי ההלוואות השונים ולבחור את ההלוואה המתאימה ביותר עבורכם. חשוב שתבינו את המצב הפיננסי שלכם, תבדקו היטב את תנאי ההלוואה, ותתכננו נכונה את כושר ההחזר שלכם, עכשיו ובעתיד. אל תשכחו שלמרות שהלוואה יכולה להיות הצעה מפתה בתקופה כלכלית קשה, היא גם יכולה להיות "את חפירה" שמגדילה את בור החובות ובכך להחטיא לגמרי את המטרה.

כדי לעזור לכם להתכונן נכון לפני לקיחת הלוואה, אספנו עבורכם את רשימת המושגים שחשוב מאוד להכיר לפני שלוקחים הלוואה:

כמה ריבית משלמים על הלוואה

מושגי יסוד בהלוואות:

הלוואה – סכום כסף שניתן מגוף או אדם לזמן מוגבל שיש להשיבו, לרוב בתוספת ריבית. הלוואה היא אחד מהשירותים הניתנים בבנק וגם על ידי מוסדות פיננסיים כמו גופי מימון שאינם בנקאיים, חברות ליסינג וחברות אשראי. הלוואה מורכבת משני אלמנטים: קרן וריבית. יש הלוואות מסוגים שונים, חלקן ניתנות לפירעון בתשלום אחד בתום תקופה, או בתשלומים בתקופת פירעון. הריבית המשולמת על הלוואות משתנה, ולעיתים כדי לקבל הלוואה יש צורך בערב להלוואה, או בשעבוד של נכס.

קיימים מספר סוגי הלוואות, למשל:

 • הלוואה בנקאית – הלוואה שניתנת על ידי הבנק
 • הלוואה חוץ בנקאית – ניתנת על ידי גופים פיננסיים שאינם בנק ומהווה מקור אשראי נוסף.
 • הלוואת גרייס – הלוואה שמאפשרת תקופת דחייה בתשלומי החזר ההלוואה, בהלוואת גרייס רגילה משולמות הקרן והריבית יחד.
 • הלוואת בלון – סוג של הלוואת גרייס, כלומר דחייה חלקית או מלאה בתשלומי ההחזר, עם תחילת התשלומים משולמת הקרן ואילו הריבית וההצמדה משולמות בסוף ומחושבות מתחילת התקופה.
 • הלוואת גישור – סוג של הלוואת בלון לטווח קצר.
 • הלוואת שפיצר – הלוואה המחושבת לפי לוח שפיצר לחישוב החזר הלוואה, מרבית הלוואות מבוססות שיטה זו בה ההחזר החודשי הוא סכום קבוע או כמעט קבוע, הכולל את סכום ההלוואה המקורי (הקרן) והריבית עליה.

לעיתים הלוואות מסווגות בהתאם לסיבה בגינן נלקחו: הלוואות לסגירת המינוס, הלוואות לכל מטרה, הלוואות לקניית רכב, הלוואות לאירועים מיוחדים (למשל הלוואות לבר מצווה או לבת מצווה, הלוואות לחתונה, ועוד), הלוואות לחופשה, הלוואות לשיפוץ הבית, הלוואות לעסקים ועוד.

ריבית הלוואה

קרן הסכום המקורי של ההלוואה ללא חישוב הריבית.

ריבית – ריבית הלוואה היא הסכום אותו משלם הלווה למלווה בתוספת לקרן, כדי לפצות את הלווה על עלות השימוש בכסף ומגלם את אחוז הסיכון של המלווה עם מתן ההלוואה. לשאלה כמה ריבית משלמים על הלוואה אין תשובה אחת וזה תלוי במספר משתנים, כמו: הריבית במשק שנקבעת על ידי בנק ישראל, תקופת ההלוואה, דירוג האשראי של הלווה, הביטחונות שמעמיד הלווה לטובת ההלוואה. כלומר – ככל שהסיכון נמוך יותר כך הריבית נמוכה יותר.

סוגי ריביות על הלוואה:

 • ריבית בנק ישראל – ריבית הנקבעת ומפורסמת על ידי בנק ישראל אחת לחודש ומשמשת בסיס לעסקאות ולחישוב הריביות על פעולות פיננסיות שונות.
 • ריבית על הלוואה – המחיר שהלווה משלם על ההלוואה בנוסף לקרן.
 • ריבית אפקטיבית / ריבית מתואמת – הריבית שבפועל משלם הלווה, שלעיתים מורכבת לא רק מקרן וריבית אלא גם מריבית על הריבית, תלוי בתנאי ההלוואה. ריבית זו עשויה להיות גבוהה יותר מהריבית שמצוינת בתנאי ההלוואה.
 • ריבית פיגורים – ריבית נוספת המשולמת בגין פיגור בתשלום החזר הלוואה, המחושבת ממועד התשלום המקורי ועד מועד התשלום בפועל.
 • ריבית פריים – ריבית בסיס המחושבת לפי הריבית שקובע בנק ישראל בתוספת מרווח של 1.5%.
 • ריבית קבועה – ריבית קבועה מראש, שאינה משתנה לכל אורך תקופת החיסכון או ההלוואה, בשונה מריבית משתנה לאורך התקופה.
ריבית על הלוואה

דירוג אשראי אישי סוג של ציון הניתן ללווה על ידי הגוף המלווה ומשקף מספר קריטריונים כלכליים, כמו: היקף נכסים, מצב חשבון בנק, היסטוריית תשלומים, מידת היציבות הכלכלית ומהווה הערכה למידת הסיכון שיש בהלוואה. ככל שמבקש ההלוואה ייתפס כיציב יותר, כך גם הריבית קטנה.

לוח סילוקין טבלה הניתנת עם לקיחת ההלוואה ומפרטת את החזרי התשלום הצפויים של הלוואה, כולל מועדי התשלום, הסכומים לתשלום מיום לקיחת הלוואה ועד להחזרה המלא לפי תנאי ההלוואה.

פירעון מוקדם החזר מוקדם של הלוואה, לרוב יחייב עמלת היוון או פירעון.

עמלת היוון / עמלת פירעון מוקדם – עמלה או קנס המשולמים במקרה של פירעון ההלוואה לפני הזמן שסוכם בתנאי ההלוואה, שחושבו בהתאם לטווח הזמן של ההלוואה.

ערב – אדם החותם ערבות עבור הלווה ובעצם ערב ליכולתו של הלווה להחזיר את ההלוואה ומתחייב לשלם אותה בעצמו במידה והלווה לא יעמוד בתשלום ההחזר.

שעבודרישום של נכס לטובת המלווה כבטוחה לתשלום החזרי ההלוואה, במצב בו לא עומדים בתנאי התשלום עובר הנכס לידי הלווה, למשל במקרים של הלוואות לרכב, משמש הרכב כנכס משועבד עד לסיום התשלומים על ההלוואה.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

להתכונן לפסח בימי קורונה

פסח מביא עוד קושיה שאף אחד לא שר עליה – הקושיה הכלכלית. החופשה ארוכה יחסית וההוצאות כבדות ובכל זאת ניתן לעבור אותו בשלום ויש לנו את שלושת השלבים הפשוטים שיסייעו לכם לעשות את זה

חיים נכון

כל מה שרציתם לדעת על מסלולים לקניית רכב

רוצים לקנות רכב אבל לא יודעים מאיפה להתחיל? אילו אפשרויות עומדות בפניכם בקניית רכב חדש או יד שניה? איך מממנים ומה חשוב לדעת? כל התשובות במקום אחד

חיים נכון

חוסכים בקטן – מרוויחים בגדול

בזמן שאנחנו שוברים את הראש בניסיון לחסוך בהוצאות, יש לא מעט הוצאות "קטנות" שמסתתרות מתחת לאף ומסתכמות למאות ואפילו אלפי שקלים בשנה שניתן לחסוך ובקלות

חיים נכון

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה