תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים נכון > 6 צעדים לבניית תקציב משפחתי

6 צעדים לבניית תקציב משפחתי

אם היעד הוא להוציא פחות מההכנסות ולגמור את החודש בלי מינוס ואולי אפילו לחסוך, הצעד הראשון מתחיל בבניית תקציב משפחתי, זה דורש סבלנות והתמדה אבל בהחלט מביא לתוצאות

בניית תקציב משפחתי

נתוני מאקרו, כמו יוקר המחיה ומחירי הדיור, משפיעים עלינו כלכלית, אבל היכולת להתנהל נכון פיננסית תלויה בעיקר בהחלטות אישיות. האפשרות להתאזן כלכלית, לצאת מהמינוס (אם יש) ולחיות בהתאם ליכולת אינה מתרחשת לבד, היא דורשת תכנית. לתכנית הזאת קוראים תקציב. תקציב עובד על בסיס כלל פשוט: ההכנסות צריכות גבוהות יותר מההוצאות והיכולת לעשות את זה תלויה קודם כל בתכנון.

באמצעות בניית תקציב ניתן להעריך את תקינותה של ההתנהלות הפיננסית שלנו, להבין את המצב הנוכחי, לקבוע יעדים, לייצר תכנית, לקחת אחריות ולאמץ דפוסי התנהגות כלכלית חדשים. שינוי פיננסי דורש פרידה מהרגלים ישנים והרבה סבלנות כי כדי למקסם תוצאות יש להתמיד עם השינוי לאורך זמן עד שהוא הופך לחלק בלתי נפרד מהחיים.

בניית תקציב דורשת מספר שלבים פשוטים:

1. נתונים במספרים

כדי להבין את המצב הכלכלי ולהחליט כיצד להתנהל תקציבית יש לפרוס את מפת ההוצאות וההכנסות. לשם כך ניתן לקחת גיליון נייר ועט, לפתוח גיליון נתונים במחשב או לבחור אפליקציה לניהול תקציב, בהתאם למה שנוח ובכל מקרה להכניס את כל הנתונים לטבלה מרוכזת.

חישוב הוצאות מול הכנסות

2. הכנסות מול הוצאות

הכנסות: את עמודת ההכנסות קל יותר למלא, היא קצרה וכוללת כל הכנסה כספית חודשית או שנתית צפויה: ההכנסה החודשית הממוצעת של בני הזוג וכל מקור הכנסה נוסף, כמו: שכר דירה, עזרה מההורים, קצבת ילדים, בונוס שנתי, משכורת 13 וכל תגמול או שכר שהוא.

הוצאות: עבור עמודת ההוצאות אנחנו צריכים לעבוד קשה יותר בריכוז הנתונים, לשם כך כדאי להצטייד בנתונים הבאים:

• דפי חשבון עו"ש של 12 חודשי השנה האחרונים, אלה כוללים גם חיובים שוטפים, הוראות קבע, משיכת כספים במזומן, הלוואות ומשכנתא אם יש, עלות עמלות וכו'.
• 12 דיווחי חיובי כרטיסי האשראי של כל כרטיסי האשראי, גם אלה שאינם בשימוש משום שלרוב משולמים עליהם דמי שימוש או דמי חבר.
• ספחי פנקסי שקים לכל ההוצאות הנוספות: שקים שירדו אמנם יופיעו בדפי החשבון, אך בדיקת ספחי הצ'קים מאפשרת ניטור קפדני יותר ומזכירה הוצאות נוספות שכדאי לקחת בחשבון, כמו: הוצאות קבועות – ועד בית לדוגמא, או הוצאות חד פעמיות – למשל חתונה.
• חשבונות שאינם משולמים דרך הוראת קבע בבנק או בכרטיס האשראי, כמו: ארנונה, מים, חשמל, טלפון, סלולארי, גז, כבלים, מנויים שונים ותשלומים קבועים חד שנתיים כמו ביטוח רכב.
• מחויבויות כלכליות – הלוואות, משכנתא וכו'

הנתונים המצויים במסמכים המפורטים מעלה נותנים אומדן הוצאות על בסיס השנה האחרונה כולל משיכות כספים במזומן, הוצאות על מה שמכונה בלת"מים, שלמעשה אינם בלתי צפויים אלא לא מתוכננים. אם יש הוצאות נוספות ידועות שאנו עתידים להוציא בשנה הקרובה, למשל: משכנתא או כניסת ילד לגן פרטי, או לחלופין הוצאות שעתידות להיפסק, כמו שכר דירה או תשלום לגן פרטי כשהילד עובר למערכת החינוך, יש לקחת אותן בחשבון.

מחויבות לעמידה בתקציב משפחתי

3. סדר עדיפויות

אחרי שפרשנו את כל ההכנסות וההוצאות, השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא מה היחס בין ההכנסות להוצאות. אם ההכנסות וההוצאות כמעט מאוזנות או לחלופין ההוצאות גדולות מההכנסות יש צורך בשינוי. הדרך לעשות זאת היא באמצעות קביעת סדר עדיפויות. מתחילים בהוצאות שאי אפשר להימנע מהן: דיור, מזון, תחבורה, בריאות וחינוך. להן יש להוסיף סעיף בלת"מים, כמו: חתונות או אירועים, טיפולי שיניים, החלפת מכשיר חשמלי וכדומה. לחלופין ניתן גם לקבוע ש5-10%, בהתאם ליכולת, מסך ההכנסות השנתיות הוא כסף בלת"מ ולהוסיף את הסכום לחישוב ההוצאות השנתי. כל הוצאה נוספת נעשית בהתאם לתקציב ולצרכי המשפחה. מומלץ לדרג את ההוצאות גם לפי רמת הדחיפות מהוצאה דחופה ועד להוצאות עליהן ניתן לוותר.

4. קביעת תקציב חודשי

דיור מזון, תחבורה, תקשורת ובריאות הם סעיפי הוצאות קבועות בכל חודש. בהתאם לממוצע 12 החודשים האחרונים ניתן לקבוע את העלות הממוצעת של כל סעיף ולקבוע עבורו סכום מקסימום. בכל מקרה מומלץ לקחת אחריות ולחשוב כיצד מצמצמים, למשל בסעיף המזון: מעבר ממותגים יוקרתיים לתחליפים, ויתור על מצרכים לא חיוניים, קניות במבצעים או ריכוז קניות ברשתות זולות יותר. בתוך כל סעיף תמיד כדאי לבחון אילו עוד הוצאות קבועות ניתן להוזיל.

5. קביעת יעדים

לפני שממשיכים לחלוקת התקציב, כדאי לקבוע יעדים. אם היעד הראשוני הוא יציאה מהמינוס כדאי לבחון את האפשרות לרכז את כל המחויבויות הפיננסיות, המינוס (שהוא הלוואה לכל דבר) והלוואות השונות, להלוואה אחת. את ההלוואה הזו יש לתכנן בפריסה נוחה שמאפשרת תשלומים נוחים מותאמי תקציב ויכולת כדי שניתן יהיה לצאת מהמינוס ולחזור לאיזון פיננסי ואפילו לחסוך. בתום ההלוואה, ואולי אפילו תוך כדי חיי ההלוואה אם ניתן, כדי ניתן לבחון כמה ניתן להפריש בחודש לחיסכון, אפילו אם בהתחלה זהו סכום קטן בלבד. דרך יעילה לחסוך היא לקבוע יעדים ולבחון כל הזמן מהן ההוצאות ההכרחיות שלנו ומהן ההוצאות שניתן לוותר עליהן.

6. הוצאות נוספות

סכום הכסף שנשאר מההכנסות אחרי שירדו ההוצאות החיוניות (כול – כספי חיסכון או לסגירת המנוס או ההלוואה), הוא סכום הכסף שנשאר לכם וממנו אין לחרוג והוא נועד לכל ההוצאות שאינן חיוניות. מומלץ לעקוב אחרי כל ההוצאות ולהחליט לגבי הוצאות גדולות יותר יחד בהתאם לדחיפות ההוצאה וחשיבותה. סדר העדיפויות של כל משפחה שונה אך כדי לקיים אותו נדרשת מחויבות של המשפחה כולה. עכשיו ניתן להקצות סכומי כסף לכל אחת מההוצאות ולפעול בהתאם.

הצלחתו של תקציב תלויה בהתמדה ובשינוי הרגלים פיננסיים לא טובים. שינויים כאלה לא מתרחשים מיד אלא דורשים הרבה סבלנות, ריסון עצמי והפעלת שיקול דעת לפני כל הוצאה. עם הזמן זה הופל לדפוס התנהגות שמאפשר המשך התנהלות פיננסית נכונה, עקבית וחותרת להגשמת יעדים ומטרות.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

המסלולים שיעשו לכם חשק לצאת מהבית

השנה נשארים הארץ ומגלים שטיול בארץ יכול להיות חוויה מענגת לא פחות מבחו"ל ואפילו יותר, כי איפה עוד מבינים אתכם ככה? 7 הצעות לטיולים שיעשו לכם חשק להיכנס לאוטו

חיים נכון

להתכונן לפסח בימי קורונה

פסח מביא עוד קושיה שאף אחד לא שר עליה – הקושיה הכלכלית. החופשה ארוכה יחסית וההוצאות כבדות ובכל זאת ניתן לעבור אותו בשלום ויש לנו את שלושת השלבים הפשוטים שיסייעו לכם לעשות את זה

חיים נכון

כל מה שרציתם לדעת על מסלולים לקניית רכב

רוצים לקנות רכב אבל לא יודעים מאיפה להתחיל? אילו אפשרויות עומדות בפניכם בקניית רכב חדש או יד שניה? איך מממנים ומה חשוב לדעת? כל התשובות במקום אחד

חיים נכון

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה