תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים נכון > גבולות המזומן

גבולות המזומן

מה אומר החוק לצמצום השימוש במזומן ובשיקים שיכנס לתוקפו בינואר 2019? מה צריך לדעת? איך זה ישפיע ביומיום? כל מה שטוב לדעת כדי להיות מוכנים ולהתנהל נכון כלכלית

כולם מדברים על החוק להגבלת השימוש במזומן ובשיקים סחירים, שייכנס לתוקפו ב-1 לינואר 2019, אבל מה זה בעצם אומר? אין צורך לחשוש, זה לא שאסור להשתמש במזומן אבל מעכשיו השימוש במזומן יוגבל ביחס לביצוע עסקאות בסכומים גבוהים יחסית. בהתנהלות היומיומית לא תהיה לו השפעה מהותית, אבל בהחלט עשויה להיות לחוק השפעה על ההיערכות שלנו בביצוע עיסקאות עסקאות בסכומים גבוהים יחסית.

כדי להבין כיצד החוק משנה את ההיערכות וההתנהלות הכלכלית שלנו, צריך להבין מה בעצם אומר החוק. אז מה צריך לדעת ואיך זה קשור אלינו? שנאמר – כל מה שרציתם לדעת על החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018 (או בקיצור – החוק לצמצום המזומן) במקום אחד:

למה בכלל צריך את החוק לצמצום השימוש במזומן?

החוק נועד להגביל את השימוש במזומן ובשיקים סחירים במטרה לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית, כמו: פשיעה חמורה, העלמות מס, הלבנת הון ומימון טרור.  בניסיון להילחם ב"כלכלה השחורה", כלומר בעסקאות הלא מדווחות שנעשות ב"שוק השחור", הוקמה בשנת 2014 ועדה בין-משרדית, שכללה נציגים ממשרדים וגופים שונים, לבחינת נושא צמצום השימוש במזומן – ועדת לוקר – אשר אחת מהמלצותיה הייתה חקיקת החוק. מעבר למגבלות שקובע החוק ביחס לביצוע עסקאות במזומן, קובע החוק גם חובת תיעוד לפיה נדרש העוסק לתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו שילם תשלום או קיבל תקבול.

הגבלת השימוש במזומן

מה אומר החוק לצמצום השימוש במזומן?

החוק מתייחס גם למזומן וגם לשיקים סחירים, אבל הוא אינו כולל העברת מזומן שלא במסגרת עסקה או שכר, בין בני משפחה:
החוק מתייחס גם לשימוש בכסף מזומן וגם לשימוש בשיקים סחירים. החוק מגדיר "עסקה" כמכירה או קנייה של נכס או מתן שירות או קבלתו (גם אם העסקה מחולקת לתשלומים), אבל הוא חל גם על העברות תשלומים מסוגים אחרים כמו תשלומי שכר.

1. הגבלת העסקאות במזומן:

החוק קובע רף כספי לביצוע עסקאות במזומן: בעסקאות עם עוסק בסכום של מעל 110,000 ש"ח, ניתן לשלם במזומן עד 10% ממחיר העסקה או סך של 11,000 ש"ח, לפי הנמוך. בעסקאות בין אנשים פרטיים, קובע החוק כי בעסקאות בסכום של מעל 50,000 ש"ח, ניתן לשלם במזומן עד 10% ממחיר העסקה או 5,000 ש"ח, לפי הנמוך. לדוגמא במקרה של קניית מכונית בסכום של 190 אלף שקל, ניתן לשלם במועד ביצוע העסקה סך של 11,000 ש"ח מזומן בלבד (ולא סך של 19,000 ש"ח המהווים 10% מסכום העסקה).

החוק לא חל רק על עסקאות לצורך רכישת מוצרים ושירותים: גם במקרה של קבלה, או תשלום, במזומן של שכר עבודה, תרומה, או הלוואה, הרף המקסימלי לתשלום במזומן הוא 11 אלף שקלים (או 10% מסך שכר העבודה – לפי הנמוך), אלא אם כן ההלוואה ניתנת על ידי גוף פיננסי מפוקח.

בעסקאות בין עוסק לתייר נקבע רף גבוה: החוק קובע כי לא נתן לקבל תשלום במזומן מתייר כאשר סכום העסקה הוא מעל 55,000 ש"ח.

עסקאות בשיקים

2. שיקים

החוק קובע הוראות שונות גם ביחס לשימוש בשיקים סחירים וההוראות לגביהם תיכנסנה לתוקף ביום 1 ביולי, 2019.

רישום שם המוטב (נסב): החוק קובע איסור על מסירת או קבלת שיק לעוסק או על ידי עוסק, בין אם כתשלום בגין עסקה, שכר, תרומה, הלוואה או מתנה, מבלי ששם המוטב (כלומר מקבל התשלום) יופיעו על גבי השיק. כמו כן, החוק קובע איסור דומה גם על מסירת או קבלת שיקים בין אנשים פרטים כאשר סכום השיק עולה על סך של 5,000 ש"ח.

רישום שם המשלם (המסב): בכל מקרה שמו ומספר זהותו של המסב חייבים להופיע על גבי השיק.

מה קורה במקרה של עבירה על החוק?

סעיף העונשין בחוק מבחין בין אנשים פרטיים ועוסקים. ביחס לאנשים פרטיים החוק קובע קנסות במקרה של הפרת הוראות החוק, וביחס לעוסקים קובע החוק עיצומים כספיים. החוק קובע תקופת "הסתגלות" בת תשעה חודשים (ממועד כניסת החוק לתוקף – כלומר עד ספטמבר 2019) שבמהלכה לא יוטלו קנסות ועיצומים כספיים בשל הפרת הוראות החוק, אלא אם כן המפר קיבל התראה בכתב על ההפרה וביצע את אותה ההפרה פעם נוספת. כמו כן, החוק קובע עבירה פלילית של מעשה מרמה שבוצע בניסיון להתחמק מהאיסורים הקבועים בחוק, שבצידה שלוש שנות מאסר. בחוק ניתנת אפשרות ערעור על עיצום כספי (רלבנטי לעוסק) תוך 45 ימים.

תשלום במזומן

במי חוק המזומן עלול לפגוע?

עסקאות גדולות: כאמור ביומיום לא צפויה לחוק השפעה משמעותית, אבל השפעתו ההיקפית תגיע אל כל אחד מאתנו בעסקאות גדולות אותן תכננו לשלם במזומן, בעיקר עסקאות נדל"ן ורכב. מלבד החובה החלה על עוסק לתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו קיבל תקבול או שילם תשלום, גם בעסקאות נדל"ן קובע החוק חובת תיעוד החלה על רוכש הנכס (החייב בהגשת הצהרה לפי חוק מיסוי מקרקעין) לכלול בהצהרה לרשויות המס פרטים לעניין אמצעי התשלום שבו ניתנה התמורה. זה אומר שאת התכנון הפיננסי של ההוצאות הכבדות צריך לעשות מראש. לכן, משום שאפשרות התשלום במזומן היא כמעט אפסית, חשוב להתנהל נכון ולמצוא אפיקי השקעה נבונים ואת המימון לבצע באמצעות הלוואות בתנאים אטרקטיביים.

אזרחים ללא חשבון בנק ומוגבלי חשבון: החוק מייצר שינוי מהותי למי שנוהג להתנהל במזומן בלבד, אזרחים ללא חשבון בנק או ללא כרטיסי אשראי ובעלי חשבונות בנק מוגבלים.

ובכל זאת למי יש פטור?

יש כמה חריגים בחוק וביניהם:

גופים פיננסיים: מתוקף תפקידם גופים פיננסיים הוחרגו בחוק.

הכל נשאר במשפחה: הוראות החוק לעניין הגבלות על שימוש במזומן אינן חלות על תשלומים במזומן בין בני משפחה, למעט כאשר מדובר בשכר עבודה.

מי אם לא המדינה?: הוראות החוק לעניין הגבלות על שימוש במזומן אינן חלות על חלק מרשויות המדינה שיקבעו על ידי שר האוצר בצו.

גמילות חסדים: גם פעילות הגמ"חים הוחרגה מהחוק, בינתיים עד 2021.

שכנות טובה: עד ל-2022, כלומר למשך תקופה של 3 שנים, לא יחולו הוראות החוק לעניין הגבלות על שימוש במזומן על תושבי הרשות הפלסטינית.

חשוב לציין כי החל מיום 1 בינואר 2020 יבחן שר האוצר, מדי שנה, את סכומי העסקאות שמעליהם אוסר החוק את השימוש במזומן. כמו כן, החל ממועד זה יוכל שר האוצר, בהסכמתם של גורמים נוספים המנויים בחוק, להקטין את הרף לעסקה מול עוסק ל- 6,000 שקלים (במקום 11,000 ש"ח), ול- 15,000 ש"ח לעסקה בין אנשים פרטיים (במקום 50,000 ש"ח) למעט לעניין קניית כלי רכב.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

להתכונן לפסח בימי קורונה

פסח מביא עוד קושיה שאף אחד לא שר עליה – הקושיה הכלכלית. החופשה ארוכה יחסית וההוצאות כבדות ובכל זאת ניתן לעבור אותו בשלום ויש לנו את שלושת השלבים הפשוטים שיסייעו לכם לעשות את זה

חיים נכון

כל מה שרציתם לדעת על מסלולים לקניית רכב

רוצים לקנות רכב אבל לא יודעים מאיפה להתחיל? אילו אפשרויות עומדות בפניכם בקניית רכב חדש או יד שניה? איך מממנים ומה חשוב לדעת? כל התשובות במקום אחד

חיים נכון

חוסכים בקטן – מרוויחים בגדול

בזמן שאנחנו שוברים את הראש בניסיון לחסוך בהוצאות, יש לא מעט הוצאות "קטנות" שמסתתרות מתחת לאף ומסתכמות למאות ואפילו אלפי שקלים בשנה שניתן לחסוך ובקלות

חיים נכון

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה