תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים נכון > 5 דברים שצריך לבדוק לפני שלוקחים הלוואה

5 דברים שצריך לבדוק לפני שלוקחים הלוואה

הלוואה יכולה להיות כלי עזר טוב כשהיא חלק מתוכנית רחבה יותר לשיפור המצב הפיננסי. שוקלים לקחת הלוואה? הנה 5 דברים שחשוב לבדוק לפני שמקבלים החלטה

מומלץ להשוות בין הלוואות

כל ההודעות, הפרסומות והשלטים המציעים הלוואות עלולים ליצור אצלנו רושם שהלוואה היא מעין פתרון קסם פיננסי. אבל כדאי לזכור שהלוואה לא לוקחים כי אפשר, אלא כשצריך ואחרי תהליך קבלת החלטות מושכל. לקיחת הלוואה צריכה להיות חלק מתוכנית פיננסית שנועדה לשפר את המצב הכלכלי או כדי לאפשר מימון של הוצאה שמצריכה הון נזיל, כמו קניית רכב, אירוע משפחתי או שיפוץ. הלוואה היא רק חלק מתכנון מותאם ומהלך רחב יותר, שבדרך כלל כולל בתוכו שינויים מהותיים בדפוסי החיים ומטרתו התאזנות כלכלית.

אם החלטתם לקחת הלוואה, הנה חמישה צעדים שיעזרו לכם לעשות את ההחלטה המושכלת ביותר:

1. סקר שוק

בשנים האחרונות בוצעו כמה מהלכי חקיקה שמטרתם להגביר את התחרות בשוק האשראי בישראל. אפשר ורצוי לבצע השוואה בין הגופים המלווים השונים והתנאים שהם מציעים, ולנסות להתמקח כדי לוודא שהתנאים שתקבלו יהיו הכי טובים שאפשר. מומלץ לנהל לעצמכם טבלה שתעזור לכם להשוות בין ההלוואות השונות המוצעות על ידי נותני אשראי שונים (בין אם בנקאיים ובין אם חוץ-בנקאיים).

לקיחת הלוואה באחריות

2. הגוף המלווה

חשוב לבדוק שנותן האשראי הוא גוף אמין עם מוניטין טוב ומוכח ולוודא שיש לו יש רישיון למתן הלוואות, בין אם הוא מפוקח על ידי בנק ישראל ובין אם הוא מפוקח על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. אם אתם לא בטוחים שלאותו גוף יש רישיון כזה – אפשר לשאול את נציגי השירות או לבדוק באתר בנק ישראל ובאתר האינטרנט של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. בנוסף, חשוב לוודא שאתם מבינים את מדיניות נותן האשראי לגבי נושאים שונים כמו שינוי תנאים במהלך ההלוואה על-ידי הלקוח או על-ידי הגוף המלווה עצמו, פירעון מוקדם (האפשרות להחזיר את ההלוואה לפני תום התקופה), פירעון מיידי במקרה של איחור בתשלומי החזר ההלוואה וכדומה.

3. כמה זה עולה לי

אין הלוואה שלא כוללת תשלום עבור הכסף שניתן כאשראי. לכן, כשלוקחים הלוואה חשוב להבין שלא מדובר רק בקרן ההלוואה (סכום ההלוואה עצמו) אלא לקחת בחשבון גם את הריבית, את העמלות ופעולות אחרות במהלך חיי ההלוואה שיכולות להיות כרוכות בעלויות נוספות. כדאי לנסות להעריך את העלות המלאה של ההלוואה ולהתחשב בעלות זו מול היכולת הכלכלית שלכם – הנוכחית והצפויה. בנוסף, כדאי לדעת שלפי חוק אשראי הוגן, ישנן מגבלות על גובה הריבית המירבי שניתן לגבות על ההלוואה – שימו לב שלא גובים מכם ריבית גבוהה יותר מריבית זו.

חשוב לקבל את חוזה ההלוואה לפני החתימה

4. קנסות ובטוחות

למרות הניסיונות לצמצם את אי הוודאות ולהתאים באופן מלא את ההלוואה ותנאיה ליכולת ההחזר שלכם, תמיד קיים סיכוי כלשהו שיתעורר קושי בהחזרת ההלוואה. לכן חשוב לבדוק מה קורה במצב של איחור בתשלום או קושי בהחזר.

במקרים מסוימים, חלק מנותני האשראי עשויים לדרוש ביטחונות מהלווים, בעיקר כשמדובר בסכומי הלוואה גבוהים יחסית. הביטחונות יכולים להיות בצורת שעבוד של נכס (דירה או רכב) או העמדת ערב שיהיה מקובל על נותן ההלוואה. חשוב לבחון את השעבודים הנדרשים מכם, לבדוק אם הם מידתיים ביחס לגובה ההלוואה ובמידת הצורך להתייעץ עם עורך דין. אפשר לנסות להתמקח על תנאי הקנסות ועל הבטוחות הנדרשות, אם כי חשוב לזכור שבדרך כלל תנאים אלה נקבעים באופן סטנדרטי ולפי חוק.

5. שקיפות מלאה

חוזה ההלוואה הוא סוג של תעודת ביטוח עבורכם. חשוב לקרוא את ההסכם בתשומת לב ולעבור על כל הפרטים לפני שחותמים עליו וכמובן, להקפיד על קבלת העתק חתום. ההסכם צריך לכלול על פי חוק את כל פרטי ההלוואה, ביניהם: פרטים מלאים של המלווה, סכום ההלוואה, שיעור הריבית (במקרה של ריבית משתנה – גם את תנאי שינוי שיעור הריבית), הצמדה למדד (אם קיימת), תקופת ההלוואה, שיעור ריבית הפיגורים (במקרה של איחור בתשלומי ההחזר), עילות להעמדת החוב לפירעון מיידי ושיעור העלות הממשית של האשראי. זכרו שנותן האשראי מחויב על פי חוק לספק לכם את החוזה המלא.

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

להתכונן לפסח בימי קורונה

פסח מביא עוד קושיה שאף אחד לא שר עליה – הקושיה הכלכלית. החופשה ארוכה יחסית וההוצאות כבדות ובכל זאת ניתן לעבור אותו בשלום ויש לנו את שלושת השלבים הפשוטים שיסייעו לכם לעשות את זה

חיים נכון

כל מה שרציתם לדעת על מסלולים לקניית רכב

רוצים לקנות רכב אבל לא יודעים מאיפה להתחיל? אילו אפשרויות עומדות בפניכם בקניית רכב חדש או יד שניה? איך מממנים ומה חשוב לדעת? כל התשובות במקום אחד

חיים נכון

חוסכים בקטן – מרוויחים בגדול

בזמן שאנחנו שוברים את הראש בניסיון לחסוך בהוצאות, יש לא מעט הוצאות "קטנות" שמסתתרות מתחת לאף ומסתכמות למאות ואפילו אלפי שקלים בשנה שניתן לחסוך ובקלות

חיים נכון

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה