תשכחו ממה שאתם מכירים על עולם הפיננסים! זה לא חייב להיות מעורפל כבד ובטח שלא משעמם
גאים להכיר לכם את מגזין התוכן החדש והמרענן מבית מימון ישיר בתחום הלייף סטייל אך לא רק בעולמות הפיננסים!
כאן תוכלו לקבל טיפים שיעזרו לכם להתנהל טוב יותר כלכלית בחיי היום יום ואולי גם יעזרו לחלקכם להפוך את המינוס לפלוס. בקיצור, כשתקראו - תבינו (!)
MY פלוס עמוד הבית החדש שלכם להתנהלות פיננסית נכונה בגובה העיניים
תקנון דיוור

אני מאשר ומסכים כי המידע שנמסר על-ידי למימון ישיר מרצוני, ישמש אותה ו/או שותפים עסקיים שלה ו/או חברי קבוצת ישיר איי.די.איי כדי להציע לי מוצרים/שירותים, מעת לעת, ולעשות במידע שימוש לצורכי שיווק ודיוור ישיר, לרבות באמצעות הדואר ו/או הדואר האלקטרוני ו/או באמצעות הודעות SMS, ולפי כל דין

דלג לתוכן
ניווט
   |   מימון ישיר
הורידו את אפליקציית MY
עמוד הבית > חיים קדימה > פאנלים סולאריים – להתקין או לא להתקין?

פאנלים סולאריים – להתקין או לא להתקין?

פאנלים סולאריים אינם עוד טרנד לוהט בתחום ייצור החשמל ואיכות הסביבה, הם לגמרי הכיוון בו צועד העולם – מה זה אומר? איך מתקינים? איך ממנים? והאם זה שווה כלכלית? כל התשובות ממש כאן

פאנלים סולאריים

אנרגיה סולארית היא כבר מזמן לא תחום של שוחרי סביבה בלבד, או טרנד מגניב, אלא חלק מהכיוון אליו הולך העולם. זיהום סביבה, התכלות משאבים, חיפוש אחרי מקורות אנרגיה חלופיים וכמובן ההתחממות הגלובלית מביאים את העולם כולו למצוא פתרונות אנרגיה ברי קיימא וגם ישראל מסמנת יעדים בתחום. הסיבות לשימוש באנרגיה סולארית מרובות, ובישראל שופעת השמש בכלל לא אמורים להיות תירוצים להימנע ממנה, להפך. לכן כיום מוסדות וחברות, בינלאומיות ומקומיות, עוברים להתקנת מערכות סולאריות על מתקניהן והמדינה אף הציבה רשמית יעדים בתחום. השאלה האמתית היא מה עם משקי הבית, כי למרות שהיתרונות ברורים, השאלה היא אם שווה להתקין?

דודי השמש המותקנים על הגגות של מרבית הבניינים בישראל הם תוצאה של מדיניות ממשלתית שהביאה לחקיקת חוק דודי השמש ב-1976 וייתכן שלא רחוק היום שבו ייחקק חוק הפאנלים הסולאריים. אלא שאין צורך לחכות עד אז כדי להבין שזו המהפכה הבאה, דרך מצוינת לחסוך או להרוויח כסף וגם תרומה ליצירת שינוי משמעותי באיכות הסביבה והפחתת זיהום האוויר.

ההתלבטות לרוב סובבת סביב עניין העלות, לכן אספנו עבורכם את כל התשובות לשאלות הרלוונטיות לסוגית התקנת פאנלים סולאריים:

חשמל על הגג

התקנת מערכת פאנלים סולריים על הגג מאפשרת ניצול של אנרגיה סולארית להפקת חשמל על ידי חיבור למערכת החשמל ללא הקצאת קרקע נוספת. למעשה כל מה שצריך היום כדי להתקין מערכת פאנלים סולאריים, לבד ממימון, הוא גג.

מה כדאי לדעת על המערכת הסולארית?

המערכת עובדת על בסיס תהליך הנקרא פוטו-וולטאי. היא מורכבת מפאנלים סולאריים המחוברים יחד על מודול, שקולטים את אנרגיית השמש, הופכים אותה לחשמל DC וממירים אותה לזרם חשמלי AC באמצעות ממיר. את הממיר ניתן לחבר למערכות בקרה חכמות המאפשרת שליטה בניתוב זרם חשמלי המיוצר לתפעול הבית ולחברת החשמל. בלילות או כאשר יש עננות או מעט שעות שמש, מספקת המערכת חשמל מחברת החשמל. התקנת המערכת אורכת בממוצע יומיים, אולם הצורך באישורים ובהתקנת מד דו כיווני של חברת החשמל מאריך את זמן ההתקנה. היום החברות המתקינות דואגות בדרך כלל לצד הבירוקרטי ויש לוודא זאת מולן. חשוב לדעת שבמקרה של הפסקת חשמל גם המערכת הסולארית מפסיקה את פעילותה.

מערכת סולארית

למכור חשמל לחברת החשמל

בניגוד לתכנית "מונה נטו" שהיתה נהוגה עד לפני כשנתיים, היום מיד אחרי התקנת המערכת ניתן להשתמש בחשמל בשתי דרכים:

1. תשלום לפי הזרמה: לצריכה עצמית ומכירת החשמל העודף לחברת החשמל.

2. תשלום עבור יצור: מכירת כל החשמל לחברת החשמל.

תעריפי החשמל נקבעים לפי הספק המערכת, 48 אגורות לקוט"ש למערכת המייצרת עד 15 קילו-ואט, ו-45 אגורות לקוט"ש למערכת גדולה יותר, המייצרת עד 100,00 קילו-ואט. מסלולי התשלום החדשים מעלים משמעותית את כדאיות התקנת המערכת משום שהם מבטיחים ניצול מלא של תפוקת החשמל.

סוגיית העלות מול יעילות כבר לא רלוונטית

אם עד עכשיו דחיית ההחלטה להתקין פאנלים סולאריים היתה בעיקר פועל יוצא של עלות מול יעילות הרי שההמתנה שהשתלמה עד עכשיו, כבר לא רלוונטית. רמות הפיתוח של הפאנלים הסולאריים הנוכחיים משאירות אותם בטווח היעילות לאורך שנים משום שתוחלת החיים הממוצעת של המערכת בפעילות יעילה נעה בין 25 ל-30 שנים. המחירים שהיו גבוהים מאוד ירדו משמעותית ושומרים כבר תקופה על מחיר קבוע.

עלויות המערכת הסולארית

מחירי מערכות סולאריים נעים בטווח רחב יחסית, בחישוב ממוצע המערכת הסולארית עולה כ-70,000 שקלים, בהתאם לחברה, לגודל ולדגם. התחזוקה השנתית מועטה וכוללת בעיקר ניקוי תקופתי והחלפות חלקים תקופתיות בהתאם להוראות היצרן, לרוב עלותה אינה עולה על 1,000 שקלים לשנה. החיסכון הכספי בהתקנת המערכת תלוי בשטח הגג ובהספק המערכת לחישוב ההכנסה ניתן להיכנס למחשבון של רשות החשמל. בממוצע על גג של כ-70 מטר ניתן להתקין מערכת המייצרת 15,000 קילו-ואט. המערכת מחזירה את עלותה לפי חישוב ממוצע תוך כ-8 שנים אך זה תלוי במערכת. מערכת המפיקה מעל 15,000 קוטש מתאימה לגג בגודל של כ-200 מ"ר לפחות. בגגות של בתים משותפים אין אפשרות לחלוקה לדירות ולכן ניתן להשתמש במערכת למערכות המשותפות ולמכירת החשמל לחברת החשמל. כדאיות המערכת אינה קשורה לצריכת החשמל הפרטית, ניתן בהחלט למכור את כל החשמל המיוצר לחברת החשמל.

פאנל סולארי על גג רעפים

הקלות שכדאי להכיר

אין צורך בהיתרי בניה בגגות עד לגודל של 7 דונם. יש תהליך בירוקרטי לאישור וחיבור מול חברת החשמל ומומלץ לוודא שזה חלק מהחוזה עם החברה המתקינה.

איך בוחרים חברה להתקנת המערכת הסולארית לייצור חשמל ביתי?

אין דרך אחת לבחור חברת התקנה אולם אין ספק שחשוב לבחור בחברה שיש לה ניסיון ומאחוריה גם שנות ותק וגם פרויקטים לדוגמא. מומלץ מאוד לערוך סקר שוק לגבי הדגמים השונים של המערכות והיצרנים כדי לקבל אומדן עלויות, לקרוא המלצות ותובנות של אחרים. לפני ההזמנה יש לבחון היטב את החוזה ולוודא שכל הפרטים כלולים, לוח הזמנים מפורט, ואחריות והתחייבויות החברה המתקינה ברורות וכתובות.

ולשאלת המימון

התקנת המערכת הסולארית היא השקעה ללא סיכון עם החזר בטוח, מהסיבה הפשוטה שניתן למכור את כל החשמל המיוצר, לכן היא נחשבת השקעה בטוחה יחסית. אם צריך – ניתן לקחת הלוואה למימון התקנת מערכת סולארית. לפי חישובים ממוצעים ההשקעה מחזירה את עצמה תוך 8 שנים מיום התקנתה.

• הנתונים מבוססים על אתר משרד האנרגיה ורשות החשמל

*אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

ללכת בעקבות האפליקציה

ממש רוצים לטייל אבל לא יודעים איך להתחיל עם זה בכלל? לאן, מה עושים שם, כמה זה פופולרי, האם זה מתאים למשפחות? למה לטרוח אם כבר יש את הטכנולוגיה? האפליקציות שיסדרו לכם את הטיול

חיים קדימה

לשנה חדשה וחסכונית

השנה האזרחית החדשה מספקת הזדמנות להפוך את הרצון בהתאזנות כלכלית למציאות. איך עושים את זה? בעזרת 5 ההחלטות לשנה החדשה שישנו לכם את ההרגלים הישנים (יחסית) בקלות

חיים קדימה

החורף מגיע – זמן להכין את הרכב

דווקא משום שהחורף הישראלי הפכפך כל כך, כדאי להגיע אליו מוכנים. איך מכינים את הרכב לחורף כדי להבטיח שנהיה מוגנים? באמצעות כמה פעולות פשוטות שדורשות רק מעט זמן ותשומת לב

חיים קדימה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה

בוחרים סכום, ממלאים פרטים בתהליך מאובטח ותוך 4 ימים הכסף בחשבון!

לקבלת הלוואה